14 آوریل 2019
آوریل 14, 2019

آشنایی با سلطان مرکبات

0 دیدگاه

آشنایی با سلطان مرکبات

میوه مینا (معروف در شمال کشور) یا سلطان مرکبات یا گریپ فروت چینی یا پوملو بزرگ ترین میوه از خانواده مرکبات است.پوملو (Pummelo, Pomelo or Shaddock) میوه بومی آسیائی جنوب شرقی و از خانواده مرکبات است. درخت پوملو که به ارتفاع ۶ تا حداکثر ۱۳ متر می رسد دارای میوه ای برنگ سبز کم رنگ و گاهی هم زرد با گوشت سفید و به ندرت صورتی و قرمز است.

 

پوست آن بسیار ضخیم و شیرین است قطر میوه آن ۱۵-۳۰ سانتی متر و وزن آن ۵۰۰ گرم تا حداکثر ۹ کیلوگرم می باشد. از این رو به پوملو که دارای بزرگترین میوه از خانواده مرکبات می باشد، سلطان مرکبات ( Citrus Maxima) اطلاق می شود. نام علمی آن Citrus grandis Osbeck (L.) و مترادف های آن Citrus Decumana L. و Aurantium maximam Burm است.

این میوه که شباهت زیادی به گریپ فروت دارد، وزن هر عدد آن از ۱ تا ۴ کیلوگرم متغیر است و به دلیل وارداتی بودن قیمت بالایی دارد اما در شمال کشور می توان این میوه را با عنوان مینا یا سلطان مرکبات با وزنی حدود ۵ کیلوگرم و رنگ زرد خریداری کرد.

این میوه در ایران، هند، چین، ژاپن و… کشت می شود و حاوی مواد مغذی زیادی است که اغلب از آن برای تهیه انواع شیرینی، مارمالاد یا برخی دسرها استفاده می شود.

پوملو حاوی آنزیم های چربی سوزی است که از افزایش تری گلیسیرید و کلسترول بد خون پیشگیری و به کاهش قند خون کمک کرده و مصرف آن برای کسانی که قصد کاهش وزن دارند توصیه می شود

گوشت پوملو خشک تر و کم آب تر و طعم آن کمی شیرین تر و ملایم تر از گریپ فروت بوده و مزه تلخی ندارد. البته انواع ترش این میوه هم یافت می شود.

خواص تغذیه ای:

پوملو خواص گریپ فروت را دارد و سرشار از ویتامین‌های A، B، C و املاح معدنی فسفر، پتاسیم، فیبر و آنتی اکسیدان است. ویتامین C پوملو چند برابر پرتقال و قابلیت جایگزینی با این میوه را دارد.

فسفر موجود در میوه پوملو عنصری مهم در فرآیند متابولیسم ( تجزیه مواد و آزاد کردن انرژی آن ها ) چربی ها و نشاسته ها برای تامین توان و نیروی بدنی است.

پتاسیم هم که باعث کنترل فشار خون، شادی و تحرک شما خواهد شد. باید بدانید که پتاسیم موجب ضعف ماهیچه ها و اعصاب هم می شود.

فیبر موجود در میوه پوملو هم که سلامت دستگاه گوارش را کنترل می کند.