جراحی بینی در ایران و نژادهای مختلف

جراحی بینی در مردان ایرانی

ایرانیان در مورد ظاهر ایده آل بینی بسیار سخت گیر و کمال طلب هستند. این موضوع در مورد مردان به مراتب بیشتر از زنان صادق است. پهن بودن و افتادگی نوک بینی، درشت بودن بینی قوز بینی و کجی بینی شایع ترین شکایات مردان از بینی را تشکیل می دهد.

نکته بسیار مهمی که در جراحی ترمیمی بینی مردان باید مد نظر قرار بگیرد این مساله است که پس از عمل، چهره حالت مردانه خود را حفظ کند و بینی فرم طبیعی خود را داشته باشد. معنای این حرف در مورد مردان یک بینی با پشت صاف و استوار و چرخشی 95-90 درجه نوک بینی است. اکثر مردان ما تقاضای جمع و جور تر شدن نوک بینی را هم دارند.
گرچه بعضی آقایان خواستار تغییرات زیادتر از قبیل چرخش بیشتر نوک بینی و ایجاد قوس در بینی هستند. اما هیچ وقت این تغییرات را به بیمار پیشنهاد نمی دهیم.
در بسیار ی از مردان ما وجود همزمان انحراف بینی، اصلاح همزمان انحراف تیغه بینی با جراحی زیبایی بینی را ضروری می کند.ضخامت بیشتر پوست بینی در آقایان نسبت به خانمها سبب میشود که فروکش کردن تورم بینی در آقایان نیاز به زمان بیشتری داشته باشد،بعلاوه انجام فعالیت های بیشتر نسبت به خانمها نیز در ایجاد ورم بینی در آقایان نقش دارد.
عمل بینی در زنان ایرانی

معیارهای زیبایی شناختی بینی را برای زنان مقداری با آنچه در مردان مطلوب است متفاوت است. بعلاوه زنان ایرانی خواسته هایشان مقداری با معیار های زیبایی شناختی مطرح شده در کتابها و رفرانس های علمی جراحی زیبایی بینی نیز متفاوت است. عموما زنان ما خواستار بینی کوچک و جمع و جور هستند که چرخش نوک بینی حدود 110 درجه با یک قوس ملایم در پشت بینی را می پسندند. تغییراتی در این حد برای بینی پذیرفتنی و معقول است. خوشبختانه در سالهای اخیر تمایل خانم ها به بینی های طبیعی تر بیشتر شده است و امروزه تعداد افرادی که تمایل به داشتن بینی عروسکی با قوس های زیاد و اندازه خیلی کوچک بینی که اکثرا هم با مشکلات تنفسی همراه است، هستند بسیار کم شده است.
همانند مردان، درصد قابل ملاحظه ای از خانم ها ی ایرانی ما نیز دچار درجاتی از انحراف بینی هستند که همزمان با جراحی زیبایی اصلاح شود.
عمل بینی در نژادهای خاص یا افراد دارای بینی شبیه نژاد های خاص

به دلیل آمیختگی های نژادی صحبت از نژاد ایرانی یا غیر ایرانی، خیلی عمیق و دقیق نیست و در گاهی تفاوت ها آنقدر واضح و زیاد است که ما مجبوریم برای درک بهتر مساله به این قضیه استناد کنیم. مضافا اینکه بینی تعدادی از هموطنان ما در طیف بینی های شبیه نژادهای آسیای جنوب شرقی یا آفریقایی سیاه پوست قرار می گیرند.
عمل بینی در نژاد آسیای جنوب شرقی:

از چین و کره و فیلیپین گرفته تا افغانستان و بخش هایی ازایران به افرادی دیده می شوند با بینی هایی که دارای وجه مشخصه های شبیه به هم هستند (نوک بینی پهن است )ریشه بینی کوتاه و کم ارتفاع است، قاعده بینی پهن است و فاصله بین دو چشم زیاد به نظر می رسد. این افراد نیاز به تقویت ریشه بینی و پشت بینی با استفاده از پروتز یا غضروف خود بیمار دارند. به دلیل مشکلات همراه با پروتز مثل عفونت و جابه جایی آن دکتر عباسی همواره از غضروف بینی، گوش یا دنده بیمار جهت باز سازی ریشه بینی استفاده می کند نوک بینی و حاشیه پره ای بینی این بیماران نیز باید جمع تر شود.
جراحی بینی در نژاد های آفریقایی:

طیف گستر ده ای از بینی ها را درافراد با پوست تیره تشکیل می دهد. می توان نمونه ای از این بینی را در جنوب کشور در افراد با پوست تیره تر و موها ی مجعد دید.
پوست ضخیم‚ حاشیه پره های بینی پهن، گشاد و ریشه بینی کوتاه و کوتاه بودن ارتفاع نوک بینی از مشخصات این بینی ها به شمار می رود. نکته مهم در این بیماران این مساله است که جراحی زیبایی بینی جهت ها ی هارمونیک تر شده این بینی ها با بقیه اجزای صورت انجام می شود و تلاش جهت ایجاد تغییرات خیلی زیاد به امید تغییر ماهوی در شکل کلی بینی، معمولا نتایج خیلی خوبی در پی خواهد داشت.