ده فرمان معنوی در بارداریمجموعه: بارداری و زایمان

معنویت یكی از ابعاد وجود انسانی است كه در مواقع بروز بحران و استرس به شكل بارزی نمود پیدا كرده، سبب خلق معنا در زندگی شده و در رویارویی با مشكلات راهگشای انسان می‌شود. تحقیقاتی كه در این زمینه در دنیا انجام شده نشان داده که معنویت ارتباط مثبتی با سلامت جسمی دارد و در موقعیت‌های تنش‌زا به‌ویژه مسائل مرتبط با سلامت،

معنویت منبع مهم سازگاری به شمار می‌رود؛ زیرا افرادی كه از سلامت معنوی برخوردارند افرادی توانمند، قوی، دارای قدرت كنترل و حمایت اجتماعی بیشترند. در پی این تحقیقات سازمان جهانی بهداشت، معنویت را به‌عنوان یك اصل برای ارتقای سلامت افراد پذیرفته است و در تعریف سلامت، ابعاد معنوی را درنظر می‌گیرد و در برنامه‌های خود به استفاده از آن برای حفظ و ارتقای سلامت جسمی نیز توصیه می‌کند.

بارداری، مسئولیتی سنگینی و مقدس
بارداری یکی از نعمت‌های زیبای خداوند است که فرصت تجربیات تازه‌ای مانند احساس زیبای مادر شدن را برای شما به دنبال دارد. با این حال به علت تغییراتی که بدن و روان شما در این دوران پیدا می‌کند، ممکن است گاهی سختی‌های این دوران به نظرتان تحمل‌ناپذیر بیاید. سختی‌هایی که باعث شده مقام مادر به تعبیر پیامبر اکرم(ص) به مجاهد در راه خدا ارتقا یابد. تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا پیامبر چنین تعبیری برای مادر باردار به کار برده است؟

مسئولیت شما به عنوان مادر بسیار سنگین است و باید در همه احوال خویش دقت کنید. زیرا روحیه شما روى جنین مؤثر است.

رسول اکرم(ص) می‌فرماید:
«السعید من سعد فى بطن امه و الشقى من شقى فى بطن امه‏»
زمینه نیکبختى یا بدبختى در دوران جنینى پدید می‌آید.

طبق قانون وراثت، صفات پدر و مادر به فرزند منتقل مى‏شود و جنین در رحم با روحیات مادر پرورش می‌یابد. اگر مادر از پرهیزگاری، محبت و سلامت برخوردار باشد، فرزند نیز با این صفات نیک بزرگ می‌شود.

گفته شده گوشت، پوست، استخوان و روح بچه از غذاى مادر می‌روید. مادر باید بسیار دقت کند تا غذایش حرام نباشد و از راه حرام به دست نیاید. پیامبراکرم(ص) می‌فرماید:«لایدخل الجنة من نبت لحمه من السحت النار اولى له‏»

«آن که گوشت و پوست و استخوانش از حرام روییده شود، آتش دوزخ برایش شایسته‌تر است. مادرى که غذاى حرام بخورد، جنینش دچار مسمومیت روحى می‌شود. پدر نیز باید مراقب غذا و درآمدى که به خانه می‌آورد، باشد.

بی‌احتیاطی ممنوع
لازم است بدانید رشد مغزى انسان در دوران جنینى از اهمیت‏ زیادی برخوردار است. به عقیده بعضى از دانشمندان دوران جنینى می‌تواند، به اندازه تمام مدت عمرى که بعدا بر فرد می‌گذرد، سلامت‌ساز یا مخاطره انگیز باشد .

بدین ترتیب، هرگونه بی‌احتیاطی از طرف مادر در دوره جنینى، زیان‌هاى جبران ناپذیر برکودکان (پدران و مادران فرداى جامعه) خواهد گذاشت. رفتار، کردار، روش زندگى و حتى کسب درآمد، وضعیت اخلاقى و روانى مادر بر جنین، کودک فرداى آنها و در نهایت جامعه آینده تاثیرى بسزا می‌گذارد.

برای اینکه بتوانید از پس مسئولیت‌های این دوران به خوبی بربیایید و شیرینی‌های آن را کامل درک کنید، لازم است به توصیه‌های زیر توجه کنید. با کمک این توصیه‌ها نه تنها مشکلاتتان در این دوران کمتر می‌شود بلکه آمادگی پذیرش مسئولیت‌های مادری را پیدا کرده و می‌توانید نوزاد سالمی به دنیا بیاورید.