14 آوریل 2019
آوریل 14, 2019

میگرن

0 دیدگاه

میگرن

به طور کلی به اختلال یا سر درد مزمنی که به دلیل تغییرات موقتی قطر رگ های خونی در سر بروز می دهند ، میگرن می گویند. خانم ها نسبت به آقایان بیشتر در معرض ابتلا به ميگرن هستند. ( متخصص مغز و اعصاب )

عوامل بروز حمله های ميگرن عبارتند از :

گرسنگی
نور های شدید
سر و صدای بلند
استعمال دخانیات
تغییر در عادت خواب
فشار روحی و جسمی
عکس العمل های آلرژیک
نوسانات هورومونی و غیره.
مصرف مشروبات الکلی و کافئین

علائم میگرن

اغلب ميگرن به صورت سر دردی کوبنده و گنگ ظاهر می شود و سپس به دو طرف سر گسترش میابد یا در یک طرف باقی می ماند. درد ميگرن ممکن است ظرف چند دقیقه یا چند ساعت شدید تر و حاد تر شود.

میگرن می تواند به علائم عصبی چون ضعف بدن ، مورمور شدن و سوزش در ناحیه ای از بدن ، مشکلات گفتاری و تغییرات بصری منجر گردد.

بنابراین چنانچه با سر درد هایی که با خواب آلودگی ، تهوع ، اسهال ، استفراغ ، یبوست ، تغییر رنگ پوست و گرفتگی عضلات یا درد شکم همراه هستند مواجه شدید، حتما به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید.

راههای پیشگیری از میگرن

رعایت رژیم غذایی در پیشگیری از میگرن کمک می کند. هر فرد به راحتی می تواند تشخیص بدهد که به چه غذایی حساسیت دارد و موجب ابتلا به میگرن خواهد شد. با حذف این غذا ها از رژیم غذایی خود از ابتلا به میگرن پیشگیری کنید.

درمان میگرن

توجه داشته باشید مصرف هر مسکنی موجب تسکین درد ميگرن نمی شود و طبق نظر متخصص مغز و اعصاب می توانید از دارو هایی ازقبیل آسپرین و ایبوپروفن استفاده کنید.

جهت انجام درمان های پیشگیرانه ، فرد باید به طور مدام مورد ارزیابی قرار گیرد.

شکلات ، الکل ، کمبود خواب ، اضطراب ، فشار روحی ، عطر و غذاهایی که دارای مواد افزودنی هستند ، از جمله محرک های ميگرن هستند که باید از مصرف آن ها اجتناب کنید.

بررسی نشان داده بیش از نیمی از افراد مبتلا به ميگرن ، پس از حذف مواد حساسیت زا از رژیم غذایی خود، کاملا بهبود یافتند.